CV of Prof. Martin Middendorf


Education:

1981 - 1983: Study of Biology, Universitšt Hannover (Prediploma 1983)
1983 - 88: Study of Mathematics, Universitšt Hannover
1988: Diploma in Mathematics, Universitšt Hannover
1992: Dr. rer. nat., Universitšt Hannover
1998: Habilitation in Applied Computer Science, Faculty of Economics, Universitšt Karlsruhe

Work Experience:

1.12.1988-30.6.92: Research assistent, Institute of Computer Science, Universitšt Hannover
1.7.1992-30.9.92: Research assistent, Institut AIFB, Universitšt Karlsruhe
1.10.1992-30.9.98: Assistent professor (Wiss. Asistent), Institut AIFB, Uiversitšt Karlsruhe
Sep.-Okt. 1995 + Sep.-Okt. 1996: Research visits at the University of Newcastle, Australia
WS 1998/99 - WS 2000/01: Assistent professor (Hochschuldozent), Institut AIFB, Universitšt Karlsruhe
WS 1998/99: Substitute professor, "Recursive Functions and ComplexityTheorie", Dept. of Computer Science, Universitšt Dortmund
SS 1999 + WS 1999/00: Substitute professor, "Computer Science", Katholische Universitšt Eichstštt
SS 2000: Substitute professor, "Automata Theory and Formal Languages", Universitšt Hannover
SS 2001 - SS 2002: Professor for Computer Science, Katholische Universitšt Eichstštt
WS 2002/03 - SS 2016: Professor for Parallel Computing and Complex Systems, Faculty of Mathematics und Computer Science, Universitšt Leipzig
seit WS 2016/17: Professor for Swarm Intelligence and Complex Systems (W3),Faculty of Mathematics und Computer Science, Universitšt Leipzig

Other Activities:

2004-2005: Study dean for Computer Science, Universitšt Leipzig
Nov 2007: Visiting Professor, Faculty of Information Science and Technology, Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM), Kuala Lumpur, Malaysia
Nov 2007: Visiting Professor, Faculty of Mechanical Engineering, Universiti Teknologi Malaysia (UTM), Skudai, Johor, Malaysia
March 2009: Guest Researcher, COE on Topological Science and Technology, Hokkaido University, Sapporo, Japan
since 2010 Member of the faculty council, Faculty for Mathematics and Computer Science, Universitšt Leipzig
July 2013 - September 2019 Chair of the PhD committee for Computer Science, Universitšt Leipzig
2014 -2019 Spokesperson of the research profile area "Mathematical and Computational Sciences", Universitšt Leipzig
since 2015 Member of the extended senat, Universitšt Leipzig
since 2017 Appointment as reviewer in the selection committees by the directorate of the German Academic Exchange Service (DAAD)
since April 2020 Member of the directorate of the Leipzig Research Center Global Dynamics (ReCentGlobe)
since October 2021 Member of the Board of Directors of the Interdisziplinary Centre for Bioinformatics (IZBI) of the Leipzig University
since October 2019 Dean of the Faculty of Mathematics and Computer Science, Executive director of the Institut of Computer Science, Universitšt Leipzig